Kategorie
Kosmetyki

Jakie marki kosmetyczne mają szanse podbić rynek w kolejnych latach?

Rynki kosmetyków białych oraz kolorowych mają coraz więcej do zaoferowania konsumentowi. Na rynku pojawiają się kolejne  marki kosmetyków , które często sięgają po innowacyjne rozwiązania oraz najnowsze technologie. Warto przyjrzeć się więc trendom panującym wśród odbiorców.

Zadbana cera to najlepszy makijaż

Z roku na rok coraz więcej kobiet stawia na dobrze dobraną pielęgnację zamiast tuszować niedociągnięcia skóry poprzez „twarde” kosmetyki kolorowe. Zwiększa się świadomość konsumentek odnośnie znaczenia pielęgnacji skóry. Coraz więcej kobiet woli wydać zarobione pieniądze na kosmetyki do pielęgnacji, dobry krem nawilżający lub skorzystać z zabiegu w gabinecie kosmetycznym niż kupić puder, kolejne cienie lub inne kosmetyki do makijażu. Naturalność urody to trend, który trwa i będzie trwał szczególnie w grupie bardziej zamożnych klientów. Konsumenci z tej grupy to osoby o wyższym wykształceniu, zazwyczaj mieszkające w większych miastach. Osoby dbające o zdrowy styl życia oraz ceniące naturalny piękny wygląd. To ludzie świadomi swoich potrzeb, którzy są w stanie zapłacić więcej za ich spełnienie. Marki kosmetyczne, które przebiją się do świadomości tej grupy konsumentów zdobędą lojalnych klientów. Często zwyczaje zakupowe przekazywane są również na kolejne pokolenia co jest bardzo cennym kapitałem w przypadku budowania marki luksusowej.

Skuteczność w cenie

W mijających latach na rynku panował trend na wegańskie, naturalne i eko kosmetyki. Jest to nadal znaczący segment rynku jednak coraz więcej klientek i klientów zwraca uwagę na skuteczność produktów. Większość  ludzi chce się dobrze prezentować w odniesieniu do skóry zależy nam na młodym i zdrowym wyglądzie. Jednak nie wszyscy mają czas, ochotę oraz środki na poddawanie się regularnym zabiegom w profesjonalnych klinikach lub gabinetach kosmetycznych. W wyniku czego produkty do domowego stosowania łatwe w użyciu oraz z wysoką skutecznością zyskują coraz większą grupę klientów. Często są to produkty, które wykorzystują zdobycze biotechnologii i używają takich składników w swoich kosmetykach. Marki kosmetyczne mające w swojej ofercie kosmetyki oparte o składniki funkcjonalne takie jak komórki macierzyste roślin, EGF, FGF, „inteligentne białka” mają dużą szansę na sukces na rynku. Barierą do pokonania będzie oczywiście przekonanie klientów do zapłacenia odpowiedniej ceny bez możliwości zaprezentowania skuteczności.  

Skóra ma różne potrzeby w zależności od wieku, stylu życia oraz mnóstwa innych czynników. Co za tym idzie na różnych etapach należy traktować ją inaczej. Wiele marek kosmetycznych podchodzi do tego tematu wprowadzając na rynek nowe serie kosmetyków odpowiadające na konkretne potrzeby. Jakie jednak będzie podejście w przyszłości?

 Odpowiedzią jest technologia, już teraz czołowe marki kosmetyczne takie jak L’Oréal wprowadzają do swojej oferty urządzenia, które analizują podstawowe parametry skóry takie jak poziom nawilżenia, poziom natłuszczenia, pH skóry oraz widoczność zmarszczek. Na tej podstawie urządzenie miesza składniki kosmetyków w odpowiednich proporcjach tak aby dostarczyć skórze tego co potrzebuje najbardziej w danym momencie. Oczywiście nadal kosmetyk zawiera te same składniki jednak w proporcjach odpowiadających na potrzeby skóry. Jest to pierwszy krok aby spersonalizować produkty do pielęgnacji skóry. Bez wątpienia warto obserwować co będzie działo się na tym polu. Oczywiście są to prognozy oparte o obserwacje rynku kosmetycznego oraz największych graczy branży. Dynamika sektora jest coraz większa podobnie jak zmiany w zachowaniu zakupowym konsumentów. Producenci oraz marki kosmetyczne, które zareagują przed pojawieniem się trendu mają szanse na największy kawałek tortu.